Seimo balsavimas dėl pedofilų apsaugos teismuose: logika nereikalinga

Posted: 2014/04/23 in Kristina Apanavičiūtė

child-abuse-images-51101

Seime įvykęs balsavimas dėl galima sakyti pedofilų teisių apsaugos – greitu laiku gali būti įtvirtintas draudimas viešinti bet kokią, net ir VIEŠĄ informaciją iš teismo posėdžių, kuriuose bus nagrinėjamos pedofilijos bylos ar bylos, susijusios su nepilnamečiais – yra dar vienas skandalingas bandymas užgniaužti spaudos laisvę Lietuvoje, bei apriboti teismų galias. LR BK 247 str. papildymo formuluotė, be to, prasilenkia su logikos dėsniais, nes nurodoma, jog net viešos teismo bylos duomenys yra ne vieši.

Taip pat tokia formuluotė yra tiesioginis kišimasis į teismų darbą, taigi, ir grėsmė demokratijai.

Tik teismas gali spręsti, kuri informacija vieša. Esant dideliam rezonansui, ir atgarsiui visuomenėje, teismas turi teisę daryti neviešus teismo posėdžius atvirais, kaip kad buvo pasielgta Garliavos pedofilijos byloje.

Už baudžiamojo kodekso 247 straipsnio pataisų projektą balsavo Seimas beveik vieningai, pasipriešino vos keli Seimo nariai, tarp jų į Garliavos istoriją gilinęsis Rytas Kupčinskas, bei pats žurnalistu dirbęs Arvydas Vidžiūnas.

Naująja įstatymo pataisa, prasilenkiant ne tik su teise, bet ir su logika, siekiama įtvirtinti keistą nuostatą, jog net viešų teismo posėdžių informacija yra ne vieša, ir neskelbtina. Tačiau tai prieštarauja procesinės teisės normoms, nes viešai išnagrinėtos bylos visa informacija yra vieša. Taip pat naujuoju įstatymo projektu siekiama uždrausti informuoti net ir apie civilines ir administracines bylas, jeigu yra minimi nepilnamečiai. Tačiau tokia perteklinė apsauga vėlgi yra veikiau vaikus skriaudžiančių asmenų apsaugojimo interesui, o ne paties vaiko intereso apsaugai sugalvota norma.

Iš Lietuvos dingę keli tūkstančiai vaikų. Jeigu bus uždrausta net kalbėti apie dingusius vaikus, jų niekada nebus įmanoma ieškoti. Nebus įmanoma viešinti netinkamo institucijų darbo. Taip pat bus neįmanoma šeimyniniuose konfliktuose, kai sutuoktiniai grobia vienas iš kito vaikus, prašyti žiniasklaidos pagalbos. Praktiškai, Seimas elgiasi kaip vienvaldis šalies diktatorius, ir siekia apriboti ne tik spaudos, bet ir teismų galias. Tik teismas turi teisę spręsti, ar viešai, ar ne viešai nagrinėti bylą. Tik teismas gali nuspręsti, kuri bylos medžiaga vieša, o kuri ne vieša ir neskelbtina. Keisčiausia, jog į įstatymo papildymo projektą įtrauktos ne tik baudžiamosios bylos, kurios ir taip nagrinėjamos ne viešai, bet netgi civilinės ir administracinės! Tačiau toks teismo bylų įslaptinimas prieštarauja teismo proceso viešumo principui, kuris yra vienas pagrindinių teisinės ir demokratinės valstybės principų. Šita įstatymo pataisa jos rengėjai išsidavė, jog ir civilinėse skyrybų bylose išryškėja vaikų išnaudojimo faktų. Neretai tai būna skyrybų priežastis, o dėl nenoro kenkti vaikui, moterys į teisėsaugą nesikreipia, nes neretai vaikus išnaudojantys vyrai priklauso „elitui“, ir yra mirtinai įbauginę savo sutuoktines. Tačiau moterų kaltinimai skyrybų bylose sutuoktiniams, išnaudojant vaiką, pasigirsta civiliniuose procesuose. Nuo šiol dėl mūsų visagalio Seimo tai gali tapti kone valstybine paslaptimi.

Be to, žurnalistai turi būti įpėjami pasirašydami ant atitinkamo formos lapo, pasižadėdami neviešinti tam tikros informacijos – nes žurnalistai nėra proceso dalyviai, jie neturi pareigos neskelbti informacijos, kurias turi šalys. Dabar pagal naują įstatymo formuluotę, žurnalistas turės pats susigaudyti, jog nieko apie vaikus negalima rašyti. Todėl visuomenė nieko nebesužinos apie pedofilijos bylas ir skriaudžiamus vaikus, o tai neatitinka pačių vaikų interesų. Visuomenė taip pat negalės sužinoti, jeigu koks garsus teisėjas neišlaiko savo vaikų, ir dėl to vyksta teisminiai procesai, kaip jau yra kartą buvę Lietuvoje. Arba jeigu koks karininkas išnaudojop vaiką irgi yra pasitaikę pedofilijos chronologijoje (po šios istorijos paviešinimo viena garsi psichoterapeutė ilgai negalėjo susirasti darbo). Pedofilija yra egzistuojantis reiškinys, kad ir kaip būtų bandoma formuoti visuomenės nuomonę, jog tokio reiškinio nėra.

Prezidentė, jeigu jai būtų pateiktas toks įstatymo papildymas pasirašyti, galės vetuoti šią įstatymo pataisą kaip neatitinkančią konstitucinio valdžių padalijimo principo, bei apribojančią spaudos teisę rinkti ir skleisti informaciją. Taip pat toks įstatymas galimai yra selektyvus teisingumas: akivaizdžiai orientuotas į Garliavos bylą, kurioje teisėjas A.Cininas buvo priėmęs sprendimą rengti viešus posėdžius, ir vaiko teisių apsaugininkės nesugebėjo uždrausti žurnalistams rašyti apie viešai rengiamus posėdžius. Taip pat toks skubus ir vieningas balsavimas sukelia pagrįstų abejonių, jog siekiama apsaugoti kažkokio pedofilo interesus greitai nagrinėsimoje byloje teismuose. Tai vadinamasis selektyvus teisingumas, įstatymo vienam asmeniui pritaikymas. Be to, jeigu Prezidentė pasirašys po tokia įstatymo formuluote, priešininkų iš karto bus apšaukta „pedofilų stogu“. Tačiau vien pažvelgus, kaip vieningai balsavo Seimas už spaudos laisvę ribojantį ir galimai pedofilų teises ginančio įstatymo projektą, kas yra tas stogas, rodyti pirštais nereikia.

Pažymėtina, jog įstatymo pataisą pasiūlė būtent dėl Garliavos bylos atsistatydinusi buvusi Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė kartu su kita Seimo nare, Irena Šiauliene.

Įstatymo projektą dar svarstys Teisės ir teisėtvarkos komitetas, tačiau tikėtis, jog bus atrasti šitie grubūs konstituciniai pažeidimai, dėl kurių projektas bus pripažintas neatitinkančiu įstatymų reikalavimų, galimai neverta, nes kai kurie Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai ne kartą pasisakę neigiamai dėl pedofilijos bylų viešinimo, taip pat turėjo tvirtą nuomonę ir Garliavos istorijoje. 

Kristina Apanavičiūtė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s