Prielaida: VSD dezinformuoja visuomenę ir pritaria Maidano smurtui – perversmo organizavimu kaltindamas Lietuvos spaudos priemones?

Posted: 2014/03/12 in VSD
Žymos:

buk-nepalauziamas-saugumo

VSD 2014-03-12 išplatino pranešimą:

„Dėl internete skelbiamų provokacijų

2014.03.12

Valstybės saugumo departamentas informuoja, kad peticija dėl Klaipėdos krašto prijungimo prie Rusijos yra paskelbta Niujorke registruotame interneto portale „avaaz.org“. Jame anoniminiai vartotojai kuria įvairiausio – kartais net ir absurdiško turinio – peticijas. Tame tinklalapyje jau ir anksčiau buvo keltos provokatyvaus pobūdžio iniciatyvos, tačiau minėta svetainė yra beveik nežinoma, todėl jos nepasiekė jokio tikslo. Šį kartą peticiją dėl Klaipėdos internete „surado“ ir paviešino Rusijos interesus Lietuvoje propaguojantys veikėjai.  

Akivaizdu, kad anoniminiai peticijų kūrėjai siekia išprovokuoti viešas diskusijas politiškai jautriais klausimais ir vėliau jas eskaluoti tam tikra (šiuo atveju priešiška Lietuvai) linkme. Valstybės saugumo departamentas ragina interneto vartotojus ir žiniasklaidą blaiviai ir pragmatiškai vertinti tokias iniciatyvas ir nepasiduoti provokacijoms. Vertėtų sekti pažangių Ukrainos piliečių elgesiu – jie adekvačiai reaguoja į nepalyginamai aršesnes Kremliaus provokacijas.

 Valstybės saugumo departamentas primena, kad vieši raginimai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą arba pažeisti teritorijos vientisumą yra traktuojami kaip nusikaltimas. Už jį gali būti skiriama laisvės atėmimo bausmė iki penkerių metų.“

 Pažymėtina, jog tokio lygio žvalgybos institucija, skelbdama oficialų pranešimą, turėtų ne percituoti TV laidose pasisakiusių Seimo nacionalinio  saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Artūro Paulausko – kuris, beje, yra profesionalus teisininkas, ir buvusio šio komiteto pirmininko istorijos mokslų daktaro, tiriančio sovietų nusikaltimu – Arvydo Anušausko nuomonę, jog už bet kokį percitavimą, nuorodos pridėjimą apie kažkieno apmąstymus, yra taikoma baudžiamoji atsakomybė, bet kaip žvalgybos institucija, privalėjo informuoti piliečius, koks BK straipsnis tai numato.

 VSD minimas straipsnis iš tiesų skamba taip:

122 straipsnis. Vieši raginimai smurtu pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą

Tas, kas viešai ragino smurtu pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą – pakeisti jos konstitucinę santvarką, nuversti teisėtą valdžią, kėsintis į jos nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiems tikslams kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus šiame skyriuje numatytus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę, baudžiamas laisvės atėmimu iki penkerių metų.

Visur šiandien spaudoje minima viešoji įstaiga „Būkime vieningi“ jokios panašios veikos nedaro ir nedarys, nes spaudos priemonė yra taikus būdas reikšti nuomonę, leisti piliečiams išsisakyti. VSD minimas raginimas net neleisti jokių diskusijų tam tikromis temomis yra nesuderinamas su Lietuvos Respublikos Konstitucijas pagrindiniais straipsniais, kuriuose nurodyta, jog Lietuva yra laisva ir demokratinė valstybė, ir joje yra paisoma žmogaus teisė laisvi rinkti, skleisti informaciją.

Smurtas yra veiksmai, kurie siekiami ginklu. Ginklo sąvoką apibrėžia specialūs įstatymai, ir VSD turėtų juos žinoti. Ginklai būna ir šaltieji: tai  yra peiliai, o rašomoji priemonė ir kompiuteris į tokių priemonių sąrašą neįeina. Laikraščio redakcija ar viešoji įstaiga negali būti prilyginama BK 122 str., minimai ginkluotai grupuotei, nes tušinukas, kompiuteris nėra prilyginami ginklams.

Kompiuteris, spausdinimo mašinėlė, rašomoji priemonė tik perkeltine prasme VSD ir kitų institucijų gali būti laikoma ginklu – nes tai yra pats geriausias „ginklas“ kovoje su dezinformacija. Beje, karai dabar kariaujami informaciniame lygmenyje, ir VSD tą puikiai suvokia.

Beje, visuotinai skelbiama, jog ES siekiama įvesti spaudos ir žodžio laisvės kontrolę, todėl matyt VSD visiškai neinformatyvus, o vien didelį autoritetą spaudoje ir visuomenėje įgijusių A.Paulausko ir A.Anušausko minčių percitavimas, nieko bendro su galiojančius BK neturintis, nedaro garbės mūsų Valstybės saugumo departamentui, ir sukelia pagrįstų abejonių, jog ten galimai dirba nepakankamos kvalifikacijos teisininkai, nes užtenka tik žvilgterėti į Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso straipsnius, kuriais galimai gąsdina VSD, ir matome, jog už laisvą minčių reiškimą atsakomybės nėra: yra tik už raginimą smurtu užbrobti valdžią.

Beje, labai keista, tačiau Lietuvos valdantieji palaiko Ukrainos Maidano smurtinius veiksmus. O Lietuvoje siekia užgniaužti taikią ir laisvą žmonių raiškos formą – laisvą spaudą.

VSD už visuomenės dezinformavimą galima būtų prašyti taikyti administracinę atsakomybę, nes, dar kartą pakartoju – VSD nenurodė baudžiamojo kodekso straipsnio, antra, tokio straipsnio, kuris draustų spaudos veiklą, ir už kurią būtų numatyta penkerių metų laisvės atėmimas, nėra. Trečia, VSD galimai melagingai ir ištraukdamas žodžius iš LR BK konteksto, gąsdina visuomenę, nepacituodamas pilno LR BK 122  straipsnio apibrėžties, taigi, patys galimai daro administracinės teisės nusižengimą, nes VSD puslapis yra prilyginamas spaudos priemonei, ir turi pateikti tiktai teisingą ir patikrintą informaciją. Šitoji gi informacija yra melaginga LR BK 122 straipsnio iškraipa.

Keistas VSD šis sakinys: „Vertėtų sekti pažangių Ukrainos piliečių elgesiu – jie adekvačiai reaguoja į nepalyginamai aršesnes Kremliaus provokacijas“. Ką VSD laiko „pažangių Ukrainos piliečių elgesiu?“ Šaudymą į policininkus? Užmušinėjimą plytomis? Juk visi galėjome matyti kaip vyko „pažangių piliečių „taikios“ demonstracijos. Visi galime susirasti informaciją, jog beveik kas dieną miršta nuo daugybinių sužalojimų Ukrainos Vidaus kariuomenės ir Berkut pareigūnai, kai kuriems amputuotos nuo sprogimų galūnės, sutrupinti žandikauliau. Ar smurtinės veiklos pasekoje atsiradusius sužalojimus VSD vadina „pažangių Ukrainos piliečių elgesiu“?

Šį sakinį VSD plačiau turėtų paaiškinti: ar Lietuvos Respubliokos VSD palaiko smurtinę Ukrainos revoliuciją? Jeigu taip, tai kaip tuomet šita pozicija koreliuoja su kita pozicija, jog spaudos darbas yra „kėsinimasis į valstybinę santvarką“, o pritarimas smurtiniams Maidano kovotojų veiksmams – ne?

Šitaip analizuoti teisės aktus mus išmokė JAV buvę Baltųjų rūmų ir įvairių valstijų teisingumo institucijų darbuotojai. Persiskaičius Ukrainos Konstituciją – o skaityti pasaulio Konstitucijas mokė buvęs vienos valstijos generalinis prokuroras – matau, jog ir konstitucinės teisės žiniomis VSD galimai nelabai disponuoja, nes vadinti „pažangių Ukrainos piliečių elgesiu“ elgesį, kai yra smurtu išvaromas teisėtas ir neatstydintas Ukrainos Prezidentas (Prezidento atstatydinimo procedūrą, kuri nebuvo atlikta, reglamentuoja Ukrainos Konstitucijos 85 str. 10 d. ir 111 str.) – tai yra galimai kvietimas ir Lietuvoje elgtis lygiai taip pat, kaip smurtininkai su ginklu rankose elgiasi Ukrainoje, iki šiol ginklus laikydami balsuojantiems deputatams tiesiog už nugarų, siautėdami pro prokuratūras ir po kitas valdžios įstaigas ginkluoti.

Tokiu atveju VSD pareiškimai tampa galimai grėsme Lietuvos valstybei – jau vakar Vilniaus policininkai išsigandę „antro Maidano“, išvaikė taikius protestuotojus nuo Seimo. Nes viešojoje erdvėje, ir štai netgi VSD puslapyje, Maidano smurtininkų veiksmus vadinant „pažangių Ukrainos piliečių elgesiu“ galimai skatinama veikla „valstybės perversmas“ (LR BK 114 str.)– kuris buvo ginklais ir sprogmenimis, degiaisiais skysčiais – įvykdytas Ukrainoje.

Todėl šituo komentaru noriu viešai paklausti – kas Lietuvoje tiria galimai antivalstybinę VSD veiklą? Jog ji tokia yra, rodo šis šiandien išplatintas VSD pareiškimas, kuriame nesivarginta pacituoti tiksliai BK straipsnių, o pateikta tik apgailėtina galiojančio baudžiamojo įstatymo iškraipa, siekiant įbauginti tiesą apie Ukrainos įvykius rašančius –žurnalistus, istorikus ir teisininkus.

Kristina Apanavičiūtė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s